Buldogi francuskie zaliczane są do grupy psów do towarzystwa, w sekcji małych psów molosowatych. O dziwo korzenie tej rasy nie jest francuskie, co mogłaby nam sugerować nazwa, lecz niemal w całości angielskie. Przodkami Bouledogue Français był zapewne buldog angielski oraz terier - pies w typie boston terriera. Psy te przybyły prawdopodobnie na tereny Francji około XIX wieku wraz z angielskimi robotnikami przemysłu włókienniczego i tutaj zdobyły serca mieszkańców jako tępiciele gryzoni.

Zasadniczo, jeśli myślimy o buldogu francuskim ukazuje się nam jego charakterystyczny wygląd – masywny korpus, stosunkowo duża głowa, płaski pysk i stojące uszy. W połączeniu z energicznym usposobieniem już na pierwszy rzut oka zobaczymy psa energicznego i ciekawskiego.

Psy tej rasy to doskonali towarzysze dnia codziennego. Buldogi są niezwykle wesołe i kochające, podbijają serce nawet najbardziej zagorzałych przeciwników zwierząt domowych w pięć minut. Lubią być częścią rodziny, świetnie dogadują się z innymi zwierzętami i dziećmi. Buldogi są bardzo uczuciowe, dlatego wymagają uwagi i odwzajemnienia ich miłości. Kochają wszystkich domowników, jednak w stosunku do swojego ulubieńca potrafią być zaborcze i zazdrosne. Jedną z cech charakterystycznych tych psów jest upór – nie zdziałamy zbyt wiele siłą i zmuszaniem do wykonywania poleceń, natomiast świetnia zadziała pochwała i smakołyk.