Mopsy zaliczane są do grupy psów do towarzystwa, w sekcji małych psów molosowatych. Historia samej rasy jest długa, dlatego też nie jest jednoznaczna i klarowna. Najbardziej wiarygodna  jest teoria, mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym. Ta rasa, jak donoszą historycy i archeolodzy, mogła być tworzona nawet przez 1000 lat w obrębie Dworu Chińskiego. Rasa ta była od początku uwielbiana przez osoby zamożne, były często ozdobą salonów i dworów królewskich.

Mops jest największym psem pośród ras karłowatych. Cechami charakterystyczną wyglądu mopsa są masywna głowa, liczne zmarszczki w okolicach nosa, wyłupiaste oczka i zakręcony ogonek.

Zwany jest „trefnisiem karłów" (tzn. ras karłowatych), uwielbia zabawę i figle, rozpiera go radość życia. Wzorzec rasy wpisany do FCI jako cechy charakterystyczne wymienia: wielki urok, dostojeństwo i inteligencję. Nie jest to zdecydowanie pies jednego pana – kocha całą rodzinę jednakowo i okazuje to na każdy możliwy sposób. Uwielbia zabawę, dlatego nie opuszcza domowników nawet na krok. Bardzo dobrze znosi obecność innych zwierząt w domu, wręcz zabiega o ich uwagę i miłość. Wbrew potocznemu powiedzeniu „nudzić się jak mops” mogę z całą pewnością zaświadczyć, że nie nudzi on się nigdy – zawsze ma jakiś figiel w zanadrzu. Mówi się o nim "multi in parvo" czyli dużo w małym.